2013 South Dakota State Fair 4-H Exhibit Results

Results from the 2013 State Fair 4-H Exibits are as follows.
Child Development: purple –     Shaun Snedeker; blue – Sawyer Senska.
Clothing: purple – Dilyn Brooks, Carver Lindsey (2), Taylor Lindsey (3), Evan Ohlrogge, Brooklyn Swenson, Kaylee White, Trista White, Taryn Ziebart, Tristan Ziebart (2), Ty Ziebart; blue – Meghan Chada, Alexis Kelly, Brooklyn Swenson (2), Kaylee White (2), Trista White, Tate Ziebart; White –      Banion Niles.
Conservation & Stewardship: purple – Kyle Clarambeau.
Economics: purple – Xavier Baysinger.
Electricity: purple – Xavier Baysinger, Tyler Eddy, Carver Lindsey; blue –  Kyle Clarambeau.
Embryology: purple – Banion Niles.
Energy for Farm, Home & Transportation: blue – Banion Niles.
Food Preservation: purple – Ashlee Hanson, Alexis Kelly (5), Brady Larson (3), Aaron Linke, Banion Niles; blue –  Alexis Kelly (2), Kaylee White; red – Alexis Kelly.
Foods & Nutrition: purple – Bailey Feistner, Erica Howard (2), Toby Kneen (2), Carver Lindsey (2), Taylor Lindsey, Aaron Linke (3), Clay Olinger, Nick Snedeker, Shaun Snedeker, Taryn Ziebart (3), Tate Ziebart (2); blue – Wyatt Feistner, Erica Howard, Taylor Lindsey, Aaron Linke, Jonathan Linke, Nathan Linke, Banion Niles, Clay Olinger, Brooklyn Swenson, Kaylee White, Tate Ziebart (2), Tristan Ziebart (2), Ty Ziebart (3); red – Erica Howard (2).
Hobbies & Collections: purple – Kyle Clarambeau, Carver Lindsey; blue – Kyle Clarambeau.
Home Environment: purple – Catherine Bechen, Jarid Bechen, Dilyn Brooks, Tyler Eddy, Bailey Feistner (2), Jared Goldammer, Mariah Jost, Brady Larson (3), Carver Lindsey (2), Taylor Lindsey, Megan Linke (2), Nathan Linke, Emily Ohlrogge (2), Clay Olinger, Drew Olinger, Ashley Schmit (3), Sawyer Senska, Jenna Skinner (2), Nick Snedeker, Brooklyn Swenson, Kaylee White (2), Trista White, Taryn Ziebart, Riley Zoss; blue –    Catherine Bechen, Dilyn Brooks, Jared Goldammer, Ashlee Hanson, Mariah Jost, Brady Larson, Jonathan Linke, Banion Niles, Evan Ohlrogge, Clay Olinger, Ashley Schmit, Trista White, Tate Ziebart (2), Tristan Ziebart (2), Ty Ziebart; red – Dilyn Brooks, Taryn Ziebart, Ty Ziebart.
Horticulture: blue – Aaron Linke (2), Nathan Linke; red –     Nick Snedeker; white – Nathan Linke.
Outdoor Education/Recreation: purple – Clay Olinger.
Photography: purple – Catherine Bechen, Dilyn Brooks (2), Meghan Chada, Megan Linke (3), Elliott Ohlrogge (3), Evan Ohlrogge (3), Spens Schlicht, Shaun Snedeker, Trista White (3); blue – Dilyn Brooks, Ashlee Hanson, Emily Ohlrogge (3), Evan Ohlrogge (2), Rex Schlicht, Spens Schlicht, Corrie Snedeker (2), Brooklyn Swenson, Kaylee White, Trista White; red – Emily Ohlrogge, Brooklyn Swenson.
Shooting Sports: blue – Charles Hunter.
Visual Arts: purple – Catherine Bechen (2), Dilyn Brooks (3), Tyler Eddy, Jared Goldammer (2), Ashlee Hanson, Erica Howard (2), Camden Jost (2), Mariah Jost (2), Alexis Kelly, Brady Larson, Carver Lindsey, Taylor Lindsey (2), Jonathan Linke, Sarah Morgan (2), Emily Ohlrogge (2), Evan Ohlrogge (2), Clay Olinger (3), Drew Olinger, Austin Schmit (2), Sawyer Senska, Brooklyn Swenson (2), Kaylee White, Trista White, Taryn Ziebart (2), Tate Ziebart, Tristan Ziebart, Ty Ziebart (3); blue –    Erica Howard (2), Taylor Lindsey (2), Nick Snedeker, Brooklyn Swenson, Taryn Ziebart (2), Tate Ziebart, Tristan Ziebart (3); red – Sawyer Senska.
Welding: purple – Jonathan Linke, Corrie Snedeker.
Wood Science: purple – Tyler Eddy (2).
Writing & Public Speaking:   purple – Aaron Linke, Jonathan Linke (2), Nathan Linke; blue –  Jonathan Linke, Nathan Linke; red – Nathan Linke.
Breeding Beef: blue – Aaron Linke, Jonathan Linke, Morgan Schmiedt, Riley Zoss; red –    Kyle Clarambeau, Jonathan Linke, Megan Linke, Nathan Linke, Tyler Ogle, Jenna Skinner, Kaylee White, Trista White.
Breeding Beef Showmanship: purple – Jonathan Linke, Nathan Linke, Riley Zoss.
Market Beef: purple – Riley Zoss; blue – Camden Jost, Tyler Ogle, Drew Olinger, Riley Schmiedt; red – Clay Olinger, Morgan Schmiedt, Sawyer Senska.
Market Beef Showmanship: purple – Tyler Ogle, Riley Zoss.
Cat: purple – Catherine Bechen.
Cat Showmanship: purple – Catherine Bechen.
Dog: red – Carver Lindsey.
Breeding Meat Goat: blue – Riley Zoss.
Dairy Goat: purple – Sawyer Senska (3).
Market Meat Goat: Division 3 Reserve Champion  – Riley Zoss; purple – Haley Degen (2), Riley Zoss (3); blue – Jared Goldammer; red – Jared Goldammer.
Market Meat Goat Showmanship: purple –     Riley Zoss  (second place), Haley Degen, Jared Goldammer.
Poultry: purple – Xavier Baysinger (3), Chloe Degen (2), Tyler Eddy, Bailey Feistner (5), Wyatt Feistner (4), Rex Schlicht, Spens Schlicht (2); blue – Xavier Baysinger (2), Chloe Degen (4), Tyler Eddy, Bailey Feistner, Wyatt Feistner (3), Spens Schlicht (2), Sawyer Senska; red –  Wyatt Feistner (2), Megan Linke (3), Nathan Linke (2), Rex Schlicht (4); white – Xavier Baysinger, Megan Linke, Spens Schlicht.
Poultry Showmanship: purple –  Nathan Linke; blue – Megan Linke, Xavier Baysinger, Bailey Feistner.
Rabbit: purple –     Tyler Eddy, Jared Goldammer, Rex Schlicht, Spens Schlicht; blue – Jared Goldammer, Rex Schlicht (2).
Breeding Sheep:  Reserve Champion All Other Meat Purebreds – Bailey Feistner; purple – Bailey Feistner, Brady Larson; blue – Xavier Baysinger, Haley Degen, Brady Larson.
Breeding Sheep Showmanship: purple – Brady Larson.
Market Sheep: blue – Riley Zoss.
Market Swine: purple – Haley Degen; blue – Xavier Baysinger, Chloe Degen (3), Haley Degen (2).
Swine Showmanship: purple –  Haley Degen.
Beef Skill-a-thon: Nathan Linke, second place junior; Drew Olinger, fourth place junior; Jonathan Linke, second place senior; Aaron Linke, third place senior.
Beef Premier Exhibitor: Jonathan Linke, first place.
Herdsmanship: Sheep, second place.
Top 10 Judging Teams:
Junior Consumer Decision Making Team #1 placed seventh – Erica Howard, Shaun Snedeker, Mariah Jost.
Beginner Horticulture Skill-a-Thon Team placed sixth – Carver Lindsey, Alexis Kelly, Taylor Lindsey, Emily Ohlrogge.
Junior Horticulture Skill-a-Thon Team placed ninth – Erica Howard, Shaun Snedeker, Mariah Jost, Drew Olinger.
Top Individual Judging Results:
Beginner Consumer Decision Making: Kaylee White, 38th; Alexis Kelly, 41st.
Junior Consumer Decision Making:     Mariah Jost, 11th; Shaun Snedeker, 23rd.
Beginner Horticulture Skill-a-thon: Alexis Kelly, 19th; Taylor Lindsey, 27th.
Junior Horticulture Skill-a-Thon: Shaun Snedeker, 12th.
Senior Horticulture Skill-a-Thon: Aaron Linke, eighth.
State Fair Public Presentations Contest: purple – Megan Linke, Aaron Linke, Jonathan Linke, Nathan Linke, Corrie Snedeker.
State Fair Special Foods Contest: purple – Emily Ohlrogge, Rex Schlicht, Brooklyn Swenson, Kaylee White; red – Meghan Chada; white – Erica Howard.

Comments are closed.

  • Weather

    Woonsocket
    May 17, 2021, 2:50 pm
    Cloudy
    71°F
    real feel: 71°F
    humidity: 49%
    wind speed: 11 mph SE
    wind gusts: 16 mph
     
  • Upcoming Events

    May 2021
    Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
    April 25, 2021 April 26, 2021 April 27, 2021 April 28, 2021 April 29, 2021 April 30, 2021 May 1, 2021
    May 2, 2021 May 3, 2021 May 4, 2021 May 5, 2021 May 6, 2021 May 7, 2021 May 8, 2021
    May 9, 2021 May 10, 2021 May 11, 2021 May 12, 2021 May 13, 2021 May 14, 2021 May 15, 2021
    May 16, 2021 May 17, 2021 May 18, 2021 May 19, 2021 May 20, 2021 May 21, 2021 May 22, 2021
    May 23, 2021 May 24, 2021 May 25, 2021 May 26, 2021 May 27, 2021 May 28, 2021 May 29, 2021
    May 30, 2021 May 31, 2021 June 1, 2021 June 2, 2021 June 3, 2021 June 4, 2021 June 5, 2021
  • Recent Posts

  • Contact Us

    Ph/Fax: 605.796.4221
    Email: swj4221@icloud.com

    PO BOX 218
    Woonsocket, SD 57385
  • Archives