County 4-H Program holds annual Recognition Night

Receiving the Outstanding Contribution to 4-H Award at the 2015 Recognition Event was Pam Moore.

Receiving the Outstanding Contribution to 4-H Award at the 2015 Recognition Event was Pam Moore.

Sanborn County 4-H held their annual Recognition Event on Nov. 15 at the 4-H Building in Forestburg. Following are those recognized for their accomplishments.
Cloverbuds received a token of rememberance for their year in the pre-4-H program: Miley Adams, Hope Baysinger, Danielle Brooks, Tyson Eddy, Tori Hoffman, Rylee Jennings, Sophie Kelly, Riley Kneen, Sebastian Kotilinek, Trinity Kotilinek, Bryce Larson, London Metzger, Clay Moody, Teagen Moody, Emma Niles, Elisha Schultz, Shiloh Senska, Sutton Senska, Kaitlyn Swenson, McKenzie Uecker, Payton Uecker, Eli White and Cannon Zoss.
Participation medals were awarded to: first year pin – Devyn Brooks, Braxton Gentles, Dean Hanson, Charles Hunter, Henry Hunter, Caleb Kneen, Kade Olinger, Isaiah Schultz, Noah Wormstadt, Delaney Zoss; bronze award –    Ellie Evans, Blake Howard, Acaiya Schultz, Aubrey Senska, Kara Wormstadt; silver award –    Bailey Feistner, Ashlee Hanson, Camden Jost, Toby Kneen, Brady Larson, Carver Lindsey, Emily Ohlrogge, Trista White; gold award – Dilyn Brooks, Alexis Kelly, Clay Olinger, Brooklyn Swenson; five-year award pin – Xavier Baysinger, Taylor Lindsey, Megan Linke, Collin Schmiedt, Morgan Schmiedt, Riley Schmiedt, Kaylee White, Taryn Ziebart; 10-year award pin – Rex Schlicht and Ashley Schmit;
A 4-H Varsity letter is given to 4-H members who have completed five years: Xavier Baysinger, Taylor Lindsey, Megan Linke, Tater Moody, Collin Schmiedt, Morgan Schmiedt, Riley Schmiedt, Katie Schmit, Cayden Slykhuis, Matthew Terkildsen, Kaylee White, Taryn Ziebart.
Project medals went to: Xavier Baysinger, Dilyn Brooks, Bailey Feistner, Ashlee Hanson, Alexis Kelly, Toby Kneen, Aaron Linke, Megan Linke, Emily Ohlrogge, Nick Snedeker and Shaun Snedeker.
Shooting Sports Beginner Match awards were given to: Westin Hagman, third; Toby Kneen, third place, first; Brody Miiller, second, fourth, first, third; Emily Ohlrogge: third, first, first.
Sanborn County 4-H had 39 participants in 91 events at the SD 4-H State Shoot at the end of April in Pierre/Ft. Pierre.
Beginner State Shoot Highlights include: Toby Kneen, RWOS – second, Air Rifle – second; Emily Ohlrogge,  Air Pistol Timed – first; Beginner Air Pistol Team – first: Emily Ohlrogge, Blake Howard, Brody Miiller, Toby Kneen.
Junior Match awards: Tyler Eddy, first.
Junior State Shoot Highlights include: Tyler Eddy –  third; Junior Air Rifle Team – second place: Megan Linke, Taylor Lindsey, Tyler Eddy, Kaylee White.
Senior Match awards: Austin Ball, third; Jonathan Linke, second, third; 22 Rifle Team – third place: Jonathan Linke, Elliott Ohlrogge, Aaron Linke, Nathan Linke.
Senior State Shoot Highlights: Austin Ball, second; Jonathan Linke, third; Elliott Ohlrogge, first; Senior BB Gun Team, first: Jonathan Linke, Elliott Ohlrogge, Austin Ball, Aaron Linke; Senior Air Pistol Team, first: Austin Ball, Jonathan Linke, Elliott Ohlrogge, Nathan Linke.
New County records: Beg. BB Gun – Ellie Evans, 338.01 (11 year record);    Jr. BB Gun –  Taylor Lindsey, 365.10 (broken nine times in two years); Air Pistol Beginner Girls –  Emily Ohlrogge, 178.01; Air Pistol Senior Boys – Elliott Ohlrogge, 175.02; Air Rifle Junior Girls –  Taylor Lindsey, 216.01; Air Rifle Senior Boys – Jonathan Linke, 263; 22 Pistol Senior Boys –  Jonathan Linke, 194.
Archery new County records: Toby Kneen – Beg. CWS-R 143.07 and Beg. RWOS 125.06;    Brody Miiller – Beg. CWS 126.05 and Beg. CWOS 120.03;    Westin Hagman –  Beg. CWOS-R 107.04; Tyler Eddy – Jr. CWOS 87.01 and Jr. RWOS 98;    Ashleigh Fry – Sr. CWS-89.01; Austin Ball:  Sr. CWOS-77; Katelin Deneke –  Sr. RWOS-67.
Archery also tracks records at the county level for scores shot at the State Shoot. New records are: CWS Beginner – Brody Miiller, 112.03;     CWS Senior – Ashleigh Fry, 71.01; CWOS Beginner – Brody Miiller, 102.02; CWOS Junior – Tyler Eddy, 74; CWOS Senior –  Austin Ball, 94.01; CWOS-R Beginner – Westin Hagman 94.01; CWOS-R Junior –  Tyler Eddy, 112.01; RWOS Beginner –  Toby Kneen, 115.05; RWOS Junior – Kenzee Schafer, 88; RWOS Senior –  Katelin Deneke, 72.
Sportsman Award: Taylor Lindsey.
State 4-H Rodeo Finals highlights:
• Madi Moody: reserve champion, Junior Girls Goat Tying; fifth in the second Go for Junior Girls Barrel.
• Mason Moody: State Champion in Junior Boys Bull Riding; reserve all-around in the Junior boys division; sixth in the second Go for Junior Boys Breakaway; eighth in the second Go for Junior Boys Flag Race.
• Tater Moody: set new arena record in the Junior Boys Flag Race; reserve champion in the event; first in the first Go for Junior Boys Goats.
• Bailey Moody: third in the first Go for Senior Girls Pole Bending.
All Around Horse Awards:  Senior – Morgan Selland; Junior – Mason Moody; Beginner –  Delaney Zoss.
State 4-H Horse Show:  Madi Moody – Junior Pole Bending Reserve Champion; Mason Moody – Junior Pony Pole Bending Grand Champion, Junior Pony Barrel Racing Grand Champion; Morgan Selland – Senior Reining , fifth.
Central Electric Coop top electrical project at the Sanborn County Achievement Days: Ellie Evans for her deer lamp.
Sanborn County Conservation District project award: Rex Schlicht.
Dakotaland Federal Credit Union financial literacy exhibit award: Jonathan Linke for his paper on financial responsibility.
Recognized for receiving Best of Show at Achievement Days were:  Child Development – Noah Wormstadt; Clothing – Aubrey Senska; Electrical – Ellie Evans; Food Preservation – Alexis Kelly; Foods & Nutrition – Jonathan Linke and Noah Wormstadt;  Home Environment – Ellie Evans and Brooklyn Swenson;  Horticulture – Aaron Linke;  Photography – Catherine Bechen;  Poultry & Eggs – Nathan Linke;  Visual Arts – Camden Jost and Austin Schmit
The County Sweepstakes Awards: Agriculture:  Senior – Nathan Linke and Aaron Linke; Junior – Xavier Baysinger; Beginner – Delaney Zoss; Family and Consumer Science Sweepstakes: Senior – Jonathan Linke; Junior – Alexis Kelly; Beginner – Emily Ohlrogge; Personal Development Sweepstakes:  Senior – Catherine Bechen; Junior – Megan Linke; Beginner – Emily Ohlrogge.
Top 10 judging teams at State Fair: Beginner Consumer Decision Making Team, first – Blake Howard, Camden Jost, Carver Lindsey, Kade Olinger; Beginner Horticulture Skill-a-thon Team, seventh – Blake Howard, Camden Jost, Carver Lindsey, Emily Ohlrogge.
Top 50 individual at State Fair Judging: Beginner CDM:  Blake Howard – sixth, Camden Jost – ninth; Junior CDM:    Mariah Jost – ninth; Beginner Horticulture Skill-a-thon:  Camden Jost – eighth; Junior Horticulture Skill-a-thon:  Taylor Lindsey – 15th; Beginner Livestock Skill-a-thon:  Camden Jost – fourth; Senior Livestock Skill-a-thon: Aaron Linke – seventh overall, sixth, sixth; Nathan Linke – fifth overall, eighth, seventh; Senior Livestock Judging: Aaron Linke – 15th overall; Jonathan Linke – 10th overall, eighth, third.
Purple on Public Presentations at State Fair: Xavier Baysinger, Aaron Linke, Jonathan Linke, Megan Linke and Nathan Linke.
Purple Fashion Revue at State Fair: Alexis Kelly.
The Sanborn County 4-H Academic Scholarship: Elliott Ohlrogge, who is attending Mitchell Technical Institute this year.
The 4-H Key Award Medal is the most prestigious award a 4-H member may receive. Receiving this special award was Jonathan Linke.
The following 4-H members are graduates from the Sanborn County 4-H Program this year:  Tate Ziebart, Jenna Skinner, Jonathan Linke, Elliott Ohlrogge, Jarid Bechen, Ashley Schmit, Morgan Selland, Austin Ball, April Farmer.
Gold Seals were presented to the clubs who have achieved the following goals:  1.) A standard 4-H Club with five or more members; 2.) Holds at least six meetings in a year; 3.) All members show results of project accomplishment; 4.) Club members present demonstrations or talks and do judging on the local club level; and 5.) Have at least 75 percent of the members qualify for a participation certificate.  Clubs receiving gold seals were the TL Rangers, Town ‘N Kountry Kids Blue Group, Town ‘N Kountry Kids Red Group and Union Farmhands.
Also recognized for their hard work and dedication were the Warren Pals ‘N Gals and Shooting Sports.
Callers who participated in the Sanborn County 4-H Phonathon: Rex Schlicht, Taylor Lindsey, Taryn Ziebart, Tristan Ziebart, Nathan Linke, Erica Howard, Tate Ziebart, Kelsey Kotas, Jonathan Linke, Megan Linke, Aaron Linke, Shaun Snedeker, Ty Ziebart and Nick Snedeker.
The following individuals were recognized for their years of service to the 4-H program:  five years – Lisa Snedeker and Brooke King; 15 years – Art Kneen.
Pam Moore was selected for the “Outstanding Contribution to 4-H Award.”

Comments are closed.